کاسه نمد

کاسه نمد چیست؟ کاسه نمد ابزاریست که توسط آن رخنه و درز بین دو سطح را پوشانده و مانع عبور مایعات و سالات به خارخ از محدوه ی آن خواهیم شد . نام انگلیسی کاسه نمد Radial shaft seal می باشد . درز بندی شفت دوار مانند بلبرینگ ها و رولبرینگ ها نیاز به وسبله ای به نام کاسه نمد دارد .کاسه نمد باعث عدم نشت سیال به خراج از محدوده خواهد شد .

کمتر کسی پیدا می شود که نام کاسه نمد را تا به حال نشنیده باشد . در بخش لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات بیشترین استفاده را دارد . اصولا کاسه نمد باید از قطعات نمد فشرده ، واشر کاسه ای و فنر ساخته شوند اما بصورت عامیانه کاسه های پلاستیکی که مانع نفوذ و رخنه سیالات و روغن ها و گریس ها در لوازم مختلف شوند نیز کاسه نمد نامیده می شود .بیشتر استفاده ی کاسه نمد زمان استفاده از بلبرینگ ها می باشد .

به عنوان مثال پیستون کمک فنر باید همیشه دارای روان کننده باشند که روان به حرکت ادامه دهد . پیستون ها با روغن ها و گریس های مخصوص پر شده، این روغن ها باید توسط وسیله ای حفظ شوند در غیر این صورت تمام روان کننده ها از پیستون خارج خواهند شد . به کمک کاسه نمد این امر انجام خواهد شد .

کاسه نمد

زمانی که از کمک فنر یا پیستون و سایر قطعات خودرو و ماشین آلات نشتی دیده می شود به این معنی است که کاسه نمد موجود در آن از هم گسیخته است و  نیاز به تعویض دارد .

کاسه نمد ها در اکثر مواقع در معرض فشار ها و ضربات پی در پی مواجه خواهند شد بنابراین از جنس فلز تفلون ساخته میشوند که همین امر باعث مقاومت بالا در برابر ضربه و فرسودگی کمتری خواهد شد .

کاسه نمد از اجزای اصلی نمد ، واشر و فنر تولید می شود . فنر در کاسه نمد نقش بسیار مهمی بازی خواهد کرد ، فنر باعث کشسانی بودن و فشار بر جداره ی محل قرار گیری کاسه نمد خواهد شد و باعث انعطاف پذیری و عدم عبور مواد بین کاسه نمد و قطعه ی مورد نظر می شود .

" آب بند نام دیگر کاسه نمد است "

 

وظیفه ی اصلی کاسه نمد جلوگیری از نفوذ گرد و غبار ، مایعات ، روغن ها و گریس ها می باشد .

کاسه نمد

واشر کاسه نمد :

واشر کاسه نمد ها اصولا از جنس فولادی ساخته می شود که باعث مقاومت بالا در مقابل ضربات پی در پی می شود .

 

جنس کاسه نمد :

جنس نمد در کاسه نمد عموما از تفلون فلزی است .

 

کاربرد کاسه نمد :

کاربرد کاسه نمد بیشتر در گیربکس خودروها ، سوپاپ خودرو ها، شیر فرمان ، پلوس ، میل لنگ خودرو ها، در دستگاه های لباسشویی ، کمک فنر ها ، لوازمی که دارای بلبرینگ می باشد و بسیاری از قطعات خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرند .

 

نکات مهم در استفاده از کاسه نمد :

زمانی که کاسه نمد در گیربکس خودروها قرا میگیرد باید توسط متخصص انجام شود و هوایی در بین آن قرار نگیرد در غیر این صورت زمان شروع کار پستون ، فشار هوا با سرعت و فشار بیش از حد خود باعث حرکت کاسه نمد شده و روان کننده های داخل پیستون از محل خود خارج خواهند شد .

- برای جا انداختن کاسه نمد به هیچ عنوان از ضربه استفاده نکنید

- اصولا برای نصب کاسه نمد نیاز به ابزار های تخصصی دارید

- زمان نصب کاسه نمد محل قرار گیری آن را تمیز کنید

- زمان نصب کاسه نمد لبه ی داخلی کاسه نمد را روانکاری کنید 

کاسه نمد

انواع کاسه نمد  :

کاسه نمد سیلیکونی 

عملکرد عالی و عمر بالا و مقاومت در برابر ضربه از خصوصیات این نوع کاسه نمد می باشد . و تحمل دمای منفی 50 الی180 درجه ی سانتیگراد را دارا می باشد

 

کاسه نمد پولی اورتان

این کاسه نمد مقاومت بالایی داشته و در برابر ضربات و فرسودگی بسیار مقاوم است .

 

کاسه نمد چرم 

انعطاف پذیری بالا از خصوصیات خوب این نوع کاسه نمد می باشد و درجه ی تحمل دمایی آن منفی 70 الی 100 درجه ی ساتیگراد می باشد .

 

کاسه نمد  PU

کاسه نمد PU مقاومت بسیار بالایی در برابر نیرو داشته و تحمل دمای این نوع کاسه نمد بین منفی 45 الی 100 درجه ی سانتیگراد را خود نشان خواهند داد .

 

کاسه نمد ACM

این نوع کاسه نمد مقاومات زیادی در برابر ضربه داشته و عمر طولانی از خصوصیات این کاسه نمد است همچنین تحمل دمایی از منفی 50 الی 1650 درجه ی سانتیگراد دارد .

 

کاسه نمد NBR

کاسه نمد NBR جزو پر مصرف ترین کاسه نمد های بازار است . در بسیاری از قطعات خودرو های مورد استفاده قرار میگیرند و تحمل دمایی آنها از منفی 55 الی 105 درجه سانتیگراد است . 

 

تمامی محصولا کاسه نمد در بورس کاسه نمد عباسی با برند های مطرح دنیا وجود دارد . گروه صنعتی عباسی وارد کننده و مرکز تهیه و پخش انواع بلبرینگ ، رولبرینگ ، کاسه نمد ، پکینگ ، اورینگ ، روغن های صنعتی و سایر ملزومات در ایران با کمترین قیمت به دلیل واردات مستقیم و حذف واسطه ها .

با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای شما - مدیریت گروه صنعتی عباسی