اورینگ

گروه صنعتی عباسی مرکز تهیه و پخش انواع اورینگ ، کاسه نمد ، بلبرینگ ، پکینگ ، روغن های صنعتی و... در ایران .اورینگ چیست : اورینگ یک نوع واشر مکانیکی برای آب بندی با سطح مقطع O شکل است . اورینگ ها می توانند به صورت استاتیک یا داینامیک مورد استفاده قرار گیرد. کاربرد داینامیک آن عبارتند از شفت های دوار پمپ و پیستون های هیدرولیک سیلندر .

اورینگ یکی از رایج ترین واشرها در طراحی ماشین ها است زیرا ارزان هستند، بسیار ساده هستند، مطمئن هستند و نصب آسانی دارند. آنها مي توانند ده ها مگاپاسکال (هزاران اسب بخار) فشار را تحمل کنند.

اورینگها را می توان به وسیله اکستروژن، قالب گیری تزریقی، قالب گیری فشار یا قالب بندی انتقالی تولید کرد.

 

کاربرد اورینگ

طراحی موفق برای به کاربردن ارینگ مستلزم نصب مکانیکی صحیح می باشد که بتواند تغییر شکل و دفرمگی اورینگ را پیش بینی کند. فشارمکانیکی وارده بر سطوح ارینگ که با سیال در تماس است محاسبه می گردد. تا زمانیکه فشار سیال از فشار محل اتصال O-ring بیشتر نشود عمل آببندی به خوبی صورت می پذیرد. فشار سیال به صورت یک نواخت بر روی سطح اورینگ که غیر قابل فشرده شدن است منتقل می شود و فشار سطح هم زمان با فشار فزاینده بالا می رود. بنابراین اُرینگ تا زمانی که از لحاظ مکانیکی درست نصب شده باشد به خوبی آب بندی را انجام می دهد. عمده ترین دلیل عدم آب بندی خوب اورینگ ها بیرون آمدگی قسمت های جفت شده می باشد. درزگیر برای ایجاد یک نقطه تماس بین اورینگ و سطوح آببندی طراحی می شود. این مساله فشار موضعی زیادی را باعث می شود.

اورینگ

انواع اورینگ

- NR & SBRبا کشش و مقاومت پارگی بالا

- NBR نیتریل مقاوم در برابر سایش و روغن های معدنی و گریس ها و حرارت

- HNBR مقاومت سایشی و فشار بالا و مقاوم در برابر انواع مواد هیدروکربوری و روغن ها

- وایتون Viton مقاومت فیزیکی و حرارت بالا در برابر فشار و روغن ها، اسیدها، بنزین، آب کلردار

- Kalrez کالرز مقاومت شیمیایی عالی در برابر هر نوع ماده شیمیایی، اسید با تحمل حرارت تا 400 درجه

- - EPDM مقاومت در برابر اوزون، آب و اسیدها و آب شور دریا

- سیلیکون مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا و رنگ پذیری خوب و مصارف بهداشتی، پزشکی و غذایی و هوای 200 تا 300 درجه فارنهایت

- فلوروسیلیکون  مقاومت حرارتی و برودت بالا و مقاوم در برابر بنزین

- ACM & AEM مقاوم در برابر حرارت و روغن های داغ

- هایپالون و کلروپن  مقاوم در برابر انواع گازها

 

اورینگ سیلیکون :

اورینگ سیلیکون SILICON یا MVQ این قابلیت را دارد تا حالت الاستیسیته خود را در دمای 60 -درجه تا 200 درجه حفظ کند. چسبندگی بسیار خوبی دارد رنگ اصلی آن بی رنگ و شفاف می باشد که برای مصارف بهداشتی غذایی و پزشکی کاربرد دارد. نوع صنعتی آن دارای رنگ های مختلفی از جمله قرمز، نارنجی، زرد و طوسی می باشد. مقاومت اورینگ های سیلیکون در برابر گاز اوزون، نور فرابنفش، جو، روان کارها و آب بسیار خوب است. اما استفاده از اورینگ سیلیکون در اجزا و آببند های دینامیکی توصیه نمی شود. ارینگ سیلیکون حرارت مستقیم را تاب نمی آورد و تحمل آن در برابر حرارت خشک است. همچنین اورینگ های سیلیکون مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا و رنگ پذیری خوب و مصارف بهداشتی و پزشکی و غذایی دارد.سیلیکون را می توان در کارخانجات ساخت قطعات خودرو، پزشکی ( اورینگ های ارتودنسی- ایمپلنت)، صنعت پوشاک، لوازم ورزشی، صنعت برق و… استفاده کرد.

 

تشخیص جنس اورینگ

برای تشخیص یک اورینگ با کیفیت و نسوز از اورینگ های معمولی کمی اورینگ را می کشیم اگر سطح اورینگ به حالت اولیه برگشت و شکل خود را از دست نداد جنس آن اصلی و نسوز می باشد ولی اورینگ های معمولی را اگر کمی بکشیم شاهد خلل و سوراخ هایی در سطح آن می شویم و حالت اولیه خود را از دست می دهد. اورینگ با کیفیت پس مدتی در برخورد و شرایط کاری با مایعات و گازوئیل و روغن کیفیت خود را از دست نمی دهد و نرمی و حالت خاص اولیه خود را دارند ولی O ring معمولی خیلی زود خشک و شکننده می شوند.